Školkovné

Sleva na dani školkovné

Školkovné bylo alfou a omegou podávání daňového přiznání za rok 2015. Novinka, která byla schválena už v listopadu 2014, působí mnohým nezasvěceným problémy. Na internetu se zároveň šíří velké množství mýtů a polopravd. I proto jsme se rozhodli tomu udělat přítrž tím, že Vám, našim čtenářům, zajistíme pravdivé informace o celkovém systému školkovného. Pokud tedy máte předškolní dítě, které v roce 2016 navštěvovalo alespoň 1 měsíc nějaké předškolní zařízení, určitě čtěte dále.

Maximální výše školkovného za rok 2017 – 9 900 Kč

Školkovné a jeho celková výše se udává dle výše minimální mzdy. V roce 2017 to činilo 9 900 Kč, což je i maximální možná částka, kterou si můžete nárokovat. V březnu roku 2017, až budete podávat daňové přiznání za rok 2016, budete moci nárokovat maximálně 9 900 Kč za jedno dítě.  Důležité je si také uvědomit, že se jedná o slevu, nikoliv o odečitatelnou položku. Rozdíl je pouze v tom, že sleva se nevyplácí nazpět.

Praktický příklad – Jak velkou slevu můžeme uplatnit?

Máme předškolní dítě, které navštěvovalo celý rok 2016 jesle. Zde platíme měsíčně 1500 korun jen za to, že sem může dítě docházet (bez stravného, bez dopravy apod.). Školní rok se vypočítává na 10 měsíců, čili naše poplatky dosáhli celkem 15 000.

Z toho tedy vyplývá, že si můžeme nárokovat plnou výši školkovného, to jest sice 9 900 korun. Zbylých 6 100 Kč, které jsme pomyslně přeplatili, nám zpátky nikdo nedá-

Kam v daňovém přiznání částku napsat?

Tuto sumu pak vyplníte do řádku 69a u daňového přiznání z příjmu fyzických osob. Zároveň máte povinnost doložit daňové doklady, nebo faktury z daného předškolního zařízení. Bez nich by Vám nárok na slevu propadl. Slevu pak můžete uplatnit pouze jeden z rodičů (nebo opatrovníků, pakliže máte na dítě vyživovací právo a žije s Vámi v jedné domácnosti), z pravidla tak činí ten, jehož výše daní je vyšší a je tak pravděpodobnost, že dojde k vyčerpání celé slevy.

Exit mobile version